Najnowsze komentarze
długodystansowy do: Litr na 1000 mil?!
Jakieś 300-400ml na 1000km bierze ...
litr na 1000 mil to jest naprawde ...
->Durex: Bywa, moją xjr-ę kupiłem ...
Dobre spostrzeżenie ;)
Durex do: Stare BMW
Szybko dzieci płodzicie...
Więcej komentarzy
Moje miejsca
<brak wpisów>
Moje linki
<brak wpisów>

19.08.2012 14:31

"Bestia, potwór, absolutny T-Rex..."

Bestia, Arszon, mały turysta, tak zwykle nazywam mój motocykl, a mianowicie Hondę CBF 125. Motocykl ten nabyłem w listopadzie 2011r u lokalnego dilera Hondy. Dlaczego klasa 125?  Otóż dlatego, że nigdy nie nabyłem prawo jazdy kat. A. Nigdy nie nabyłem prawo jazdy żadnej kategorii, dlaczego? O tym może kiedyś wspomnę.

 

Motocyklistą jestem od zawsze od 10 roku życia, ale dopiero gdy sytuacja zmusiła mnie do emigracji na tą ‘przeklętą wyspę’ zostałem bez motocykla. Czas bez motocykla trwał przez ponad rok. O motocyklu pomyślałem gdy kolega z pracy, który również nie posiadał prawo jazdy kat. A zakupił chiński wynalazek zwany PULSE ADRENALINE 125, wyjaśnił mi przy tym jak bez prawa jazdy można w UK jeździć klasą 125cc, pomyślałem, że czas zakupić motocykl.

 

Provisional driving licence wyrobiłem już za kilka dni, 2 tygodnie czekałem na plastik, może trzy. Z zakupem zwlekałem jeszcze kilka tygodni, jednak po zmianie pracy i braku środka transportu, dojeżdżaniu rowerem 4,5mili w jednym kierunku, przyszedł czas gdzie motocykl przyda się także w inny sposób jak tylko sprawianie przyjemności brykaniem po okolicy.

 

Pewnego dnia zadzwoniłem do oddalonego o pare mil importera marki Pulse, zapytałem czy motocykl mają na stanie, czy maja interesujący mnie kolor, wszystko się zgadzało, przyjechać miałem następnego ranka. O podwiezienie na miejsce poprosiłem znajomego, On jednak stwierdził abyśmy wcześniej pojechali do hondy, może maja coś z drugiej ręki, może coś znajdziemy.

 

Następnego dnia  rano pojechaliśmy do dilera i wtedy go ujrzałem po raz pierwszy… jeszcze wtedy nie był arszynem a piękną Hondą CBF 125, to była miłość od pierwszego obejrzenia, „BIORĘ” stwierdziłem.

 

Załatwienie formalności trwało chwile, dane osobowe itd. Pokazuje provisional driving licence, Kevin pyta o CBT(Compulsory Basic training) , „co to takiego??”, oczywiście nie mam. Bez tego nie mogę odebrać motocykla. No pięknie…  Panie z Hondy umówiły mnie na CBT, po 4 dniach odebrałem Arszon.

 

O CBT, pierwszych wrażeniach z jazdy na Arszonie i opinii po 3,5tyś mil przejechanych CBF’ką następnym razem.

 

 

PS. Komentarze bardzo mile widziane, te krytyczne i te pozytywne, nigdy nie prowadziłem bloga to też dajcie znać czy da się to czytać.

 

 

POZDRAWIAM!

Komentarze : 4
2012-08-19 20:40:54 krystian1990

o to nie ciekawie... chyba do końca świata będę skazany na 125cc BEAST!! no nic, może kiedyś uda się zrobić gdzieś w Kambodży czy jakimś innym zadupiu gdzie za parę amerykańskich zielonych wystawią mi papierek.

2012-08-19 18:35:31 jcr

Nie do końca tak samo. W UK od paru lat jest już kategoria A2, która uprawnia do jazdy dowolnym motocyklem z mocą do 25 kw, czy to seryjnie czy po zastosowaniu ogranicznika. Jeśli masz poniżej 24 lat to jest jedyna droga do zdania na pełne prawko. Starsi mają do wyboru: 2 lata na A2 i potem automatycznie zmienia się na A lub Direct Access bezpośrednio na A. W 2013 roku A2 będzie mieć wyższe ograniczenie mocy tj. 48 km, będzie też więcej stopni egzaminacyjnych dla młodych. Kto może niech się pospieszy. Pozdrawiam

2012-08-19 16:38:42 krystian1990

Z prawkiem w UK jak wszędzie, myślę że te same kategorie i do tego samego upoważniają, różnica jest taka że (przynajmniej na kat. A i B, niewiem jak z innymi) nie potrzebujesz wykupowania kursu, wyjeżdżania dziesiątków godzin, porostu wyrabiasz na poczcie Provisional driving licencje (koszt 70Ł) na motocykl do pojemności 125cc robisz CBT (100Ł, 10 gdz kurs) a samochodem możesz jeździć pod warunkiem że z boku siedzi ktoś kto ma prawko ponad 3 lata. Możliwe ze jeszcze jakieś warunki są. Ja tyle wiem, przeszukaj wujka google.

Pozdrawiam!

2012-08-19 16:11:04 zxc123

Ciekawi mnie jak to jest z tym prawkiem w UK? jakie są kategorie, do czego upoważniają?

  • Dodaj komentarz